Hlohovec
Pravá stránka Hlohovca



Magazín

7. jún 2007

Na vlastné nebezpečenstvo

Anketa na tému čistoty a bezpečnosti pieskovísk v našom meste.

Nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že medzi najobľúbenejšie miesta detských hier vždy patrili aj pieskoviská. Poznáte ten pohľad - usmievavé maminy sediace obďaleč na lavičkách, všade okolo formičky, lopatky, kýbliky a šťastné detičky, ktoré menia beztvarú žltú hmotu na hrady, tunely, či koláčiky od výmyslu sveta. Priam idylický pohľad, nie? Idyla však končí v momente, keď zistíte, že vaše dieťa z kýblika vysypalo aj čosi, čo sa rozhodne na piesok nepodobá...

Medzi interpeláciami počas zasadnutia Mestského zastupiteľstva 12. apríla tohto roku zaznela aj pripomienka občanov, ktorí v parku na Dilongovej ulici našli striekačky a ihly. Žiaľ, s podobnou skúsenosťou, ktorá neobchádza ani detské pieskoviská, bojujú aj v iných mestách Slovenska. Samosprávy tak stoja pred vážnou otázkou, ako daný problém riešiť. Dôsledkom nelichotivej situácie bola aj nedávna právna úprava podmienok a požiadaviek na prevádzku týchto priestranstiev.

Vybrali sme sa do ulíc Hlohovca, aby sme sa o skúsenostiach s čistotou a bezpečnosťou detských pieskovísk dozvedeli čo najviac, priamo od mamičiek s malými deťmi. Najčastejšie sťažnosti súviseli so znečistením, ktoré spôsobujú psy a mačky. Rovnako zazneli aj pripomienky týkajúce sa nečistôt v podobe skla, fliaš, ohorkov z cigariet a iného odpadu, ktorého pôvodcom je najmä mládež stretávajúca sa na týchto miestach. Jedna z respondentiek sa podelila o nepríjemnú skúsenosť svojej kamarátky, ktorá našla v pieskovisku striekačku. Iná mamička v súvislosti s bezpečnosťou týchto priestranstiev, okrem ich znečistenia, upozornila aj na inú skutočnosť, s ktorou sa stretla v priestoroch pieskoviska na Dilongovej ulici. Zarazilo ju, že tieto priestory boli sprístupnené ešte v čase ich výstavby, keď namiesto obrubníka boli v ich okolí iba kovové tyče. Rovnako sa obávala o bezpečnosť svojej dcérky aj z toho dôvodu, že šmýkačka neústila do pieskoviska, ale na tvrdú zem. Na tento stav sa rozhodla sama upozorniť kompetentných a riešenie prišlo v podobe tabule: “Vstup na detské ihrisko na vlastné nebezpečenstvo“.

Zostrih ankety:

Zo získaných odpovedí sme usúdili, že najväčšej popularite sa tešia pieskoviská umiestnené na detských ihriskách v Zámockej záhrade a na už spomínanej Dilongovej ulici. Najmenšiu dôveru mamičky prejavili k pieskoviskám nachádzajúcim sa na sídliskách. Jedna z opýtaných po nepríjemných skúsenostiach so znečistením, ktoré majú na svedomí psy, už so svojím dieťaťom nenavštevuje pieskoviská vôbec.

Pozrime sa, čo k danej téme hovorí príslušný Zákon č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve a s ním súvisiace Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 313/2006 Z.z. o podrobnostiach o požiadavkách na telovýchovné zariadenia a o náležitostiach ich prevádzkového poriadku. Citujeme § 6 spomínaného nariadenia z 10. mája 2006: „Prevádzkovateľ musí zabezpečiť čistenie, prekopanie a polievanie piesku v pieskovisku vodou určenou na ľudskú spotrebu, alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám vody na kúpanie, minimálne raz za dva týždne v priebehu sezóny (obdobie od 15. apríla do 30. septembra kalendárneho roka). Najvyššie prípustné množstvo termotolerantných koliformných baktérií a fekálnych streptokokov v piesku pieskoviska je 10 jednotiek tvoriacich kolónie na 1g vzorky piesku. Piesok pieskovísk nesmie obsahovať žiadne baktérie rodu Salmonella species v 50g odobratej vzorky a žiadne vajíčka helmintov alebo iné vývojové štádiá týchto parazitov v 15g vzorky. Vzorky sa odoberajú na začiatku sezóny.“

Prevádzkovateľom pieskovísk je príslušná obec, ich údržbou sú u nás momentálne poverené Vodárenské a technické služby s.r.o. Hlohovec a rozbory vzoriek vykonáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva Trnava. S uvedením spomínaného nariadenia do platnosti a tým aj  navýšenia nevyhnutných nákladov, boli mnohé mestá na Slovensku nútené počet prevádzkovaných pieskovísk podstatne zredukovať. Výnimkou nie je ani Hlohovec, kde sa ich počet zúžil na 9 (ul. Nitrianska, Vinohradská, Za poštou, Závalie, Michalská, Zámocká záhrada, R.Dilonga, Svätopeterská a Hollého).

V súvislosti s otázkou čistoty a bezpečnosti pieskovísk sme sa obrátili aj na náčelníka Mestskej polície Hlohovec JUDr. Jozefa Šoku: „Mestská polícia v Hlohovci pravidelne kontroluje detské ihriská na území mesta. Pri týchto kontrolách bolo zistené hlavne porušenie VZN 65/2003 o chove, držaní a ochrane psov na území mesta Hlohovec. Aj z toho dôvodu mestská polícia upozorňovala a žiadala občanov v tlači aj na svojej internetovej stránke o ohľaduplnosť voči deťom, ktoré sa na týchto pieskoviskách hrávajú a sú ohrozené nielen pohybom psov a mačiek, ale hlavne ich exkrementmi, ktoré sú zahrabané v piesku. Prípad vandalizmu - rozkopanie dreveného ohradenia a následné rozhádzanie polámaných drevených častí po detskom ihrisku bol zaznamenaný hliadkou MsP dňa 10. 11. 2006 v ranných hodinách na Michalskej ulici. Priestupok bol zaznamenaný a riešený na mestskej polícii pod číslom 287/P/2006. Ďalej sa hliadka MsP často stretáva s tým, že na detských ihriskách, hlavne v Zámockej záhrade, na Nitrianskej ul. a na ul. Tajovského, sa zdržuje staršia mládež, často i pod vplyvom alkoholu. Hrozí poškodenie zariadenia detských ihrísk a taktiež nechávajú po sebe neporiadok.“
Náčelník MsP pozitívne hodnotí najmä spoluprácu so všímavými občanmi, vďaka ktorým sa už podarilo vyriešiť niekoľko prípadov týkajúcich sa vandalizmu, alebo pohybu majiteľov psov v týchto priestranstvách.

Centrálne uzavreté pieskoviská by možno boli istým riešením danej situácie. Takýto krok by však obnášal nemalú investíciu z mestského rozpočtu. Čiastočným opatrením, ktoré aspoň opticky vymedzuje tento priestor určený deťom je aj jeho ohradenie. Stále sú to však verejne prístupné miesta a vždy sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí preskočia každý plot.

Galéria k článku