Do konca septembra musia mať všetky psy, ale i mačky a fretky čipovanie. Majiteľom zvierat, ktorí si túto zákonnú povinnosť nesplnia, hrozí pokuta. Čítačku čipov sa chystá kúpiť i tunajšia mestská polícia.
Čipovanie slúži pri evidencii a identifikácii zvierat. „Tie, ktoré sa narodili po prvom novembri 2011 museli byť začipované už do ôsmeho týždňa svojho veku,“ hovorí veterinárka Tatiana Červenková. Mikročip musia mať i zvieratá narodené pred týmto termínom, ak sú predmetom predaja. Na ostatné staršie jedince sa teraz vzťahuje prechodné obdobie. V praxi to znamená, že začipované budú musieť byť najneskôr do 30. septembra tohto roku. Výnimkou sú zvieratá, ktoré boli pred 3. júlom 2011 tetované. Tetovanie však musí byť čitateľné a preukázateľné v dokladoch o pôvode. Polodivých voľne pobehujúcich mačiek sa čipovanie netýka.
„Vďaka čipu je možné ľahko zistiť majiteľa v prípade, keď zviera ujde, alebo pri jeho krádeži,“ ozrejmuje veterinárka. Identifikačné známky na obojkoch totiž psy často strácajú. Zmyslom čipovania je i zníženie počtu vyhodených zvierat končiacich na ulici. Jednoduchá identifikácia umožňuje zistiť aj iné dôležité údaje týkajúce sa napríklad očkovania proti besnote. Tieto informácie zaznamenávajú veterinári v Centrálnom registri spoločenských zvierat.
Niektorí chovatelia však považujú čipovanie za nebezpečné. Veterinárka tvrdí, že sa obávať nemusia: „Pri takom obrovskom množstve prevádzaných čipovaní, sa komplikácie vyskytujú skutočne iba v zanedbateľnom počte.“ Pred rokmi vlnu nepokoja vyvolala udalosť, keď čip prenikol do cievy a odtiaľ putoval do srdca zvieraťa. Podľa odborníčky sú ale takéto prípady veľmi ojedinelé.
Veterinári si v závislosti od mesta i druhu zariadenia účtujú za tento zákrok zhruba od 15 do 30 eur. Ak zistia, že zvieraťu chýba povinné čipovanie, nahlásia to na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. V prípade, že vlastník zvieraťa túto povinnosť zanedbá, hrozí mu (pri fyzickej osobe) pokuta do 300 eur. Čítačky čipov vlastnia aj útulky a karanténne stanice. Takéto vybavenie budú mať už čoskoro aj tunajší mestskí policajti.
„Čítačku zakúpime v priebehu 2-3 týždňov. Momentálne prebieha prieskum trhu,“ informoval ešte koncom júla náčelník Mestskej polície v Hlohovci Jozef Šoka. S prostriedkami na jej kúpu v rozpočte počítali. Ceny za takéto zariadenie sa pohybujú od 150 až po niekoľko stoviek eur. Najdôležitejším kritériom podľa Šoku je, aby bolo možné zviera identifikovať. „Určite to bude prínos,“ dodáva, keďže prípady zatúlaných či vyhodených zvierat tu riešia príslušníci pravidelne. Vlani odchytili 74 psov a 4 mačky. Z toho 64 zvierat skončilo v útulku.