Historické pramene prezrádzajú, že Hlohovec, vinohradníctvo a vinárstvo mali k sebe odjakživa blízko. Ako je na tom región dnes?
Tradícia, o ktorej hovoríte, siaha stáročia dozadu. Jej rozmach vždy závisel nielen od klimatických, ale i politických a hospodárskych podmienok. Udržiavať sa ju snažili družstvá, ktoré svoje, väčšinou zmesné vína, prezentovali na rôznych folklórnych slávnostiach. Tieto zvyklosti sa na nejaký čas prerušili. Až začiatkom 90-tych rokov sa začala dostávať do popredia odrodová skladba viniča. Dnes možno povedať, že tradícia, čo sa týka vína a kultúry pitia tohto nápoja, sa opäť pomaly prebúdza. Verím, že i nemalou zásluhou takých podujatí, aké organizujeme aj my v Hlohovci.
Kto stál pri zrode Fraštackého putovania za vínom?
Akcia sa uchytila
V čom sa vaša akcia líši napríklad od Malokarpatskej vínnej cesty?
Filozofia a cieľ sú určite rovnaké. Zviditeľniť domácich vinárov a výsledky ich práce. Počas Malokarpatskej vínnej cesty však chodia návštevníci priamo k nim. Zaiste, i to má svoje čaro. My sa uberáme inou cestou a pozývame vinárov k nám. Tí sa potom prezentujú v prevádzkach, ktoré poskytujú na akciu svoje priestory a veľmi dobre s nami spolupracujú.
Ako prijali podujatie Hlohovčania?
Propagujeme pekné vína
Koľko vystavovateľov sa predstaví v Hlohovci tento rok?
Na siedmom ročníku sa odprezentuje štyridsať vinárov v dvadsiatich prevádzkach. Najviac sa ich sústredí na Vieche Jašter, kde bude okrem občerstvenia i hudobný program. Zaostávať však nebudú ani ostatní. Z domácich sa okrem Pavla Tuturu predstavia i Ladislav Černý, Ľuboš Richter, Richard Soják či Food Farm „Golguz“. Medzi vystavovateľmi sú i vinári z Pezinka, Modry, Veľkého Krtíša a Nitry. Účastníci budú môcť navštíviť napríklad Pivnicu u Františkánov, Western Pub, Vínotéku Pod Urbánkom, Hotel Jeleň alebo Jazz Club Armstrong. Podujatie spestrí i výstava Vlastivedného múzea v Hlohovci venovaná histórii vinárstva.
Spomenuli ste občerstvenie. Prídu si teda na svoje i gurmáni?
Dobré víno a jedlo patria k sebe
Vedia dnes ľudia vychutnať a oceniť dobré víno?
Myslím, že v tomto smere sú už oveľa vzdelanejší ako kedysi. Na trhu je množstvo dostupnej literatúry a vznikajú i rôzne filmy zamerané na túto oblasť. Žiaľ, situácia na Slovensku nie je voči vinohradníkom a vinárom príliš naklonená. Cenovo jednoducho nedokážu konkurovať zahraničným vínam, keďže u nás prakticky neexistujú žiadne obmedzenia na ich dovoz. Obchodné reťazce majú silné loby a dokážu pretlačiť na svoje regály všeličo. Ľudia sa potom veľmi radi nechajú zlákať a oklamať krásnymi etiketami a príťažlivými cenami. Domáci vinári majú oveľa prísnejšie kontroly, vysoké dane a nulovú podporu od štátu. Preto, aby prežili, musí sa to odraziť v cenách. Ale ako sa hovorí, všetko zlé je i na niečo dobré a naši výrobcovia uprednostňujú kvalitu pred kvantitou.
A aké víno dokáže chytiť za srdce vás?
Ja mám rád všetky kvalitné, chutné a najmä zdravé vína. Nerozlišujem preto podľa odrôd a krajín. Víno je proste fenomén, ktorý má zasiahnuť zmysly. Najprv sa treba potešiť jeho farbou. Potom nasleduje aróma. Napríklad u mňa je ešte na vyššom poste ako samotná chuť. Ak víno pekne vonia, môže pri ňom človek viac meditovať a relaxovať. Chuť už iba podčiarkuje celkový dojem. A ja pevne verím, že čo najviac takýchto príjemných zážitkov poskytne návštevníkom i naše podujatie.
Pozor! Dvom z vás ponúkame šancu získať vínny pas na túto skvelú akciu. Stačí, ak sa zapojíte do našej súťaže a správne odpoviete na otázku:
Koľko vystavovateľov sa predstaví na 7. ročníku podujatia Fraštacké putovanie za vínom?
Výhercami vínneho pasu na podujatie Fraštacké putovanie za vínom sa stávajú:
Róbert Sedláček, Nám. sv. Michala
Jozef Pekarovič, Koperníkova ulica