Príčinou je úmyselné podpálenie
Je načase urobiť poriadok
Najviac, až 13 zásahov za ostatných 5 rokov absolvovali tunajší hasiči k podpáleným autám v roku 2010. Škody vtedy dosiahli takmer 170-tisíc eur. Horúco bolo i rok predtým, keď k úmyselným požiarom vozidiel vyštartovali 10-krát. Napríklad vlani hasiči zaznamenali 6 takýchto výjazdov. A podpaľači ich už zamestnali i v novej sezóne. Výsledkom je zatiaľ 7 zhorených áut v okrese s predbežnou 34-tísícovou škodou.
Medzi Hlohovčanmi sa živo diskutovalo i o požiari v reštaurácii Jašter zhruba pred dvoma rokmi. Veľa nechýbalo a plamene by zničili celú budovu, nielen 10-tisícové zariadenie terasy. Pár dní na to vybuchla nálož pred domom ďalšieho gastropodnikateľa. Škody boli síce zanedbateľné, o to viac otázok však udalosť rozvírila. Vlani všetkých šokovala správa o požiari piatich áut na Dilongovej. Na koniec minulého roka nespomína v dobrom ani bývalý majiteľ bufetu na Šianci. Z nedávno postavenej drevenice ostala na vyhliadke iba kopa popola. Škodu vtedy stanovili na 22-tisíc eur.
Od roku 2008 riešili policajti v Hlohovci 29 prípadov poškodzovania majetku v súvislosti s požiarmi zavinenými cudzou osobou. „Z toho v 22 prípadoch išlo o úmyselne podpálené autá,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. Pri ostatných udalostiach to bola pivnica, vchodové dvere, strecha domu či reštaurácia. Po dnešku k týmto prípadom pribudne ďalší.
Za rovnaké obdobie tu eviduje polícia celkom 3 074 trestných činov. „Uvádzaných 29 skutkov teda predstavuje menej ako jedno percento,“ pokračuje Kredatusová. Zároveň však dodáva, že tieto prípady vnímajú ľudia veľmi citlivo, keďže ide o nemalé škody na majetku. Sú to udalosti všetkým na očiach a neraz na cudzie vybavovanie účtov doplatia aj iní.
Dva prípady sa podarilo objasniť